شارژر وایرلس چیست و چگونه کار می کند

شارژر وایرلس چیست و چگونه کار می کند

شارژر وایرلس چیز جادویی نیست ولی واقعا باعث راحتی و آسایش شده است. شارژر وایرلس مانند تکنولوژی QI که بیشتر گوشی های اندروید از آن استفاده میکند، تکنولوژی جدیدی نیست. ریش تراش برقی خیلی وقت است که از این تکنولوژی استفاده میکند. و همه ما شارژ شدن مسواک برقی را در استند آن دیده ایم. انسان از وقتی که با زدن دو سنگ به هم جرقه ایجاد می کرد اصول شارژ کردن بی سیم را یافته بوده است. فقط امروزه این اصول عملی شده است و راندمان آن نیز بالاترر رفته است.

وقتی شارژر وایرلس را در گوشی خود می بینید شاید با سوال های بسیاری مواجه شده باشید در اینجا کمی در مورد اصول اولیه طرز کار آن توضیح میدهیم.

این نوشته در February 2017 با استفاده از آخرین اطلاعات به روز شده است.

شارژر وایرلس چیست؟

شارژر وایرلس چیست؟

شارژر وایرلس یک وسیله جادویی نیست،هنوز هم به سیم احتیاج دارد ولی سیم به جای گوشی به پد شارژر وصل می شود. بنابراین شما میتوانید گوشی خود را روی پد بگذارید و بدون اینکه سیمی به آن وصل شود شارژ کنید. پد شارژر میتواند به هر شکل و اندازه ای باشد. از زمانی که گوشی را روی شارژر به طور صحیح قرار دهید شروع به شارژ شدن می کند. یک مثال بارز از مزیت شارژر وایرلس این است که می توانید یکی از این شارژرها روی میز کار خود داشته باشید هرموقع لازمش داشتید بردارید و هروقت نه،آن را روی پد بگذارید تا شارژ شود بدون نیاز به کشیدن و دوباره جا زدن کابل به گوشی.

با این روش گوشی شما تقریبا همیشه کاملا شارژ باقی میماند.

شارژر وایرلس چگونه کار میکند؟

شارژر وایرلس چگونه کار میکند؟

در شارژر وایرلس تقریبا از تکنولوژی پیشرفته و تقریبا پیچیده ای استفاده شده است ولی در اینجا سعی میکنیم به صورت ساده بیان شود.

شارژر وایرلس از دو اتصال القایی تشدید کننده

resonant inductive couplings

بهره میگیرد که سیگنال های ضعیف را بین دو دستگاه انتقال میدهد. این دو به طور مخصوص برای این طراحی شده اند که جریان الکتریکی را مانند سیم بین دو دستگاه مبادله کنند با این تفاوت که هیچ اتصالی میان دو دستگاه وجود ندارد.

پد اصلی یک سیم پیچ فرستنده و گوشی یک سیم پیچ دریافت کننده دارد. پد اصلی به طور مداوم سیگنال ارسال میکند وقتی سیم پیچ دریافت کننده به اندازه کافی به آن نزدیک میشود تشدید یا تغییر ظرفیت در سیگنال رخ میدهد، بسامد سیگنال بعد آن تغییر میکند و شارژ القایی شروع می شود. شارژر وایرلس از دو سیم پیچ ویژه برای ایجاد فضای مغناطیسی بین دو دستگاه استفاده می کند.یک پروسه ظریف و حساس اجرا میشود که به منطقه مغناطیسی این امکان را می دهد که به کمک اختلاف پتانسیل و نوسان، جریان الکتریکی تولید کند.(این عمل را ساده سازی کرده ایم و با نام نوسان از آن یاد میکنیم تا برای همه قابل درک باشد.سیم پیچ گوشی به مدار شارژ وصل است و به هنگام ایجاد جریان الکتریکی القایی، باطری را شارژ می کند. در این روش حرارت نیز تولید می شود که یکی از دلایلی است که باطری را دیرتر شارژ میکند و روش شارژ پربازدهی محسوب نمی شود.

به عبارت ساده تر:

1-                 گوشی و شارژر شما هرکدام یک سیم پیچ مخصوص درونشان دارند

2-                 وقتی دو سیم پیچ به انداره کافی به یکدیگر نزدیک میشوند از مغناطیس و نوسان برای فرستادن مقادیر کوچک انرژی در فاصله اندک بین آن دو استفاده می شود.

3-                 این انرژی وارد مدار شارژ گوشی می شود و گوشی را شارژ میکند.

4-                 قیمت این نوع شارژر بیشتر از نوع کابلی است و همچنین به دلیل تولید گرما و اتلاف بیشتر انرژی، مدت زمان شارژ نیز بیشتر است.

 

 

توضیح درمورد POWERMAT

توضیح درمورد POWERMAT

QI تنها استاندارد ساخت شارژرهای وایرلس نیست POWERMAT یکی دیگر از استانداردهایی است که در ساخت این شارژرها استفاده میشود.این دو استاندارد در ظاهر با هم متفاوت هستند ولی اصول کار آنها یکی است.

POWERMAT با کمپانی هایی مثل AT&T

و STARBUCKS همکاری میکند.

و پدهایی برای اماکن عمومی تهیه میکند و از طریق کیس های مخصوص و نگه دارنده هایی که به گوشی متصل میشود شارژ میکند.این استاندارد همچنین با شرکت General Motors همکاری میکند تا شارژرهای وایرلس رابه صورت فابریک بر روی خودروهای این شرکت تعبیه کند.

درست است که هر دو استاندارد از تئوری الکتریکی مشابه بهره میگیرد اما استاندارد متفاوت QI و POWEMAT به این معنی است که این دو با هم سازگار نیستند. مثلا اگر گوشی QI باشد ولی پد POWERMAT باشد باطری شارژ نخواهد شد.

پس لوازمی بخرید که با گوشی شما سازگار باشد البته استثناهایی وجود دارد مثل گوشی های SAMSUNG GALAXY که هر دو استاندارد QI و POWERMAT را دارند با هر دو قانون سازگار هستند.

چرا شارژر وایرلس؟

چرا شارژر وایرلس؟

حالا که استاندارد قابل قبولی داریم (دراینجا راجع به QI بحث میشود)

باید به خاطر داشته باشیم که شارژرهای QI فقط گوشی هایی را شارژ می کنند که آنها هم فقط از این استاندارد پیروی می کنند. این بدین معنی است که چه گوشی تقلبی و ارزان قیمت داشته باشید چه جنس اصل sumsung یا zens با این استاندارد کار خواهند کرد.

دلیل دیگری که شارژر وایرلس توصیه میشود راحتی استفاده از آن است. این راحتی و آسایش را حس نخواهید کرد مگر یکی از این شارژرها را روی میز کار خود داشته باشید.

من یک شارژر روی میز کارم دارم، یکی روی میز کنار صندلی، داخل ماشینم، و یکی هم کنار تخت خوابم به همین خاطر است که شارژ باطری گوشی nexus6 من تقریبا هیچگاه از 50% کمتر نمیشود

این به این معنی نیست که شارژ باطری nexus6 دوام زیادی دارد یا شارژر وایرلس خیلی بهتر از شارژرهای دیگر کار میکند، دلیلش این است که هروقت گوشی دستم نیست،روی پد و درحال شارژ است.درست است که برای شارژر وایرلس در ابتدا باید کمی بیشتر هزینه کرد ولی نسبت به راحتی استفاده از آن مقرون به صرفه تر از شارژرهای دیگر است.

روز به روز بر شمار گوشی و گجت هایی که به استاندارد QI می پیوندند افزوده می شود بنابر این هرروز بر شمار استفاده کنندگان از مزایای این نوع شارژرها افزوده می شود.

در پایان شارژر وایرلس تغییری در کارکرد گوشی ایجاد نمی کند ولی در نحوه استفاده از گوشی چرا....!

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

منو